Kişisel Blog

İnşaattan Temizliğe Robotik Teknolojiler Hızla Yaygınlaşıyor

Zaman zaman robotik teknolojilerin gelişiminden bahsediyorum. Her geçen yıl gelişen bu teknolojiler sayesinde özellikle inşaat sektöründe robotların kullanım alanı genişliyor. Tabii yalnızca inşaat sektörü için değil, neredeyse tüm alanlar için artık robotik teknolojilerin faydalarından söz etmek mümkün.
 
İnşaat sektöründe robotlardan faydalanmanın birçok yolu var. En temel açıdan ele alırsak tehlikeli ve aşırı güç isteyen birçok işlemde artık robotlardan faydalanılıyor. Ağır malzemelerin taşınması, riskli bölgelerde montaj yapılması gibi işlemler, robotlar ile gerçekleştiriliyor. Böylece iş güvenliği konusunda oldukça faydalı sonuçlar elde edilebiliyor.
 
Bunun dışında yapı bilgi modellemesi (BIM) ile yapıların tasarımından kullanımına kadar tüm hayat döngüsü boyunca yapay zeka ile desteklenmesi de tüm süreçlere eşsiz bir konfor sağlıyor. Tasarım aşamasında zayıf noktalar, düzenlenmesi gereken alanlar, verimlilik sağlayacak uygulamalar kolayca tespit edilebiliyor. İnşa süreci boyunca da her aşama denetlenebildiği için aksaklıklar henüz yaşanmadan önlemler alınabiliyor. Bu da inşa sürecini hem daha hızlı hem de daha kolay ve düşük maliyetli kılıyor.
 
Ayrıca inşaat drone’ları ile süreç anlık olarak her açıdan kontrol edilebildiği için inşaatta kontrol elden bırakılmıyor, 7/24 kontrol ile verimlilik ve güvenlik en üst seviyede tutulabiliyor. Tabii malzeme taşıma dışında duvar örme, kaynak yapma, kesme, boyama, vidalama, hatta duvar örme gibi işlemlerde de inşaat robotlarından faydalanılabiliyor. Yani 3D baskı inşaatlar dışında geleneksel yapılarda da robotların süreci yürütmesi sağlanabiliyor.
 
Saatte bin tuğla örebilen robotlar, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen yıkım robotları, sürücüsüz kamyonlar ve inşaat ekipmanları, inşaat demiri bağlama robotları ile yapıların her aşaması robotikleşebiliyor. Bunların dışında tünel açma, yeraltı sistemlerini 3 boyutlu haritalayıp basma, altyapı borularını denetleme ve tamir etme gibi birçok işlem de yeni nesil inşaat robotlarının görevleri arasında.
 
Okyanus Altından Tarım Arazilerine Kadar Her Noktada
 
Robotların kullanım alanları, inşaat sektörü ile sınır değil demiştim. Bunu birçok farklı alanda görmek mümkün. Günlük ev işlerinden sualtı araştırmalara kadar birçok noktada robotlardan yararlanılmaya başlandı. Hatta bazı araştırmalar gösteriyor ki çocuk ve yaşlı bakımından market alışverişine, yemek pişirmeye ve temizliğe kadar ev işlerinin neredeyse yarısı, çok da uzak olmayan bir gelecekte robotların iş tanımı arasında olacak. Bu da ev işlerini bir yük olmaktan çıkaracak.
 
Ayrıca robotlardan deniz tabanının haritalarının çıkarılması, balinaların gemi trafiğinden zarar görmelerini engellemek için anlık taramalar yapılması, sualtı kaynaklarının yerinde gözlemlenmesi, deniz zemininden örnekler toplanması gibi birçok noktada yararlanılmaya başlandı. Kısacası radarlar, sensörler ve farklı boyutlardaki robotlar ile en derin noktalarda bile çalışmalar yapabilmenin önü açılıyor.
 
Son olarak hasat yapabilen, yabani otları ayıklayabilen, mahsul sağlığını ölçebilen, sulama yapabilen farklı tarım robotlarından da destek alınmaya başlandı. Kısacası bugün tehlikeli, zahmetli, zaman alan birçok iş için artık robotlar devreye giriyor. Yakın gelecekte kullanım alanları yaygınlaştıkça da zamandan ve maliyetten daha fazla tasarruf etmek, daha güvenli iş ve yaşam alanları elde etmek mümkün olacak.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon