Kişisel Blog

Sürdürülebilirlikte Yeni Bir Yöntem Çevreci Otobüs Durakları

Son dönemde bireylerde olduğu gibi devlet uygulamalarında da daha çevreci, daha sürdürülebilir uygulamalarla karşılaşıyoruz. Bunlar henüz yeterli, yani karbon ayak izimizi minimum seviyeye indirecek düzeyde olmasa da küçük ama önemli adımlar olabiliyor. Bunlardan biri de son dönemde farklı ülkelerde geliştirilen çevreci otobüs durakları.

Hepimizin bildiği gibi nüfus gün geçtikçe artıyor. Arabalara ve fosil yakıtlara olan bağımlılığımız da aynı oranda artıyor. Bu da şehirleri daha gri bir atmosfer ve daha kirli havayla karşı karşıya bırakabiliyor. İşte, bu doğa dostu otobüs duraklarının bazıları daha yeşil bir şehir oluşturulmasına destek sunarken bazıları da enerji tüketimine farklı bir boyut katıyor.

Mesela Hollanda Utrecht’te yerel belediyenin uygulamaya geçirdiği yeni duraklar, görünüm güzelliği dışında doğaya farklı bir açıdan hizmet ediyor. 316 tane otobüs durağının tavanı, arıların sevdiği çiçeklerle donatılmış. Bu uygulamanın birden çok faydası var. İlk olarak bulundukları bölgede toz ve yağmur tutucu özellikleriyle sıcaklıkların aşırı yükselmesinin önüne geçiyorlar. Diğer özellikleri ise bal arıları için biyoçeşitlilik sunmaları. Kentin iklimine uygun ve fazla bakım gerektirmeyen bu tavan bitkileri, bir yandan havayı temizliyor, diğer yandan da arılar için polen taşıma alanları oluşturuyor. Ayrıca yerel belediye, dizel otobüsleri de elektrikli otobüslerle değiştirmiş, durak banklarını bambu malzemelerden imal etmiş, aydınlatmaların da LED ışıklarla yapılmasını sağlamış. Yani durak ve durağa bağlı tüm ögeler doğa dostu olacak şekilde dizayn edilmiş. Ayrıca evlerinin çatısını “yeşil çatıya” dönüştürmek isteyen yerel halka da yetkililer tarafından çeşitli finansal destekler sunuluyor.

Hollanda'nın Tilburg kentindeki duraklarda yapılan uygulama ise verimli enerji kullanımına yoğunlaşıyor. Saydam tente şeklinde dizayn edilen bir otobüs durağı, otobüs bekleyenleri yağışlardan ve güneşten korumanın dışında ETFE isimli özel paneller sayesinde tüm enerjisini güneş ışınlarından sağlıyor. Kendi kendini temizleyebilen malzemeyle üretilen duraktaki dijital panolardan aydınlatmalara kadar ihtiyaç duyulan tüm enerji, fosil kaynaklı yakıtlar yerine doğanın gücünden elde ediliyor.

Bir diğer çevreci durak uygulaması ise Singapur’da hayat bulmuş. Enerjisini güneşten alan bir otobüs durağı, bu enerjiyle dijital ekranlarını çalıştırıyor, Wi-Fi sağlıyor ve telefonlar için şarj istasyonu olma özelliği sunuyor. Sıfır karbon felsefesiyle hayata geçirilen bu yeni şehirleşme anlayışında duraktaki karekodu kullanarak e-kitap indirmek bile mümkün.

Yukarıdaki çevreci otobüs duraklarının ve daha fazlasının hayata geçirilmesinde amaç, sürdürülebilir şehirler dizayn etmek, yaşam kalitesini artırmak ve tabii ki doğayı korumak. Biz de Ege Yapı projelerinde çevre dostu uygulamaları hayata geçirme ve doğanın hayat verici gücüne saygı duymaya özen gösteriyoruz. Aslında üzerinde misafir olduğumuz dünyada daha uzun süre konaklayabilmek istiyorsak ona saygı duymamız şart.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon