Kişisel Blog

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Başarısızlıktan İlham Almak

İş hayatında başarılı olmak, birçok değişkene bağlıdır. Çok çalışmak, disiplinli olmak, özgür düşünmek, doğru zamanda doğru yerde olmak, gerektiğinde risk almak, yeniliklere açık olmak ve çok daha fazlasını aynı anda uygulamak gerekir. Üstelik bunları uygulamak her zaman başarıyı garantilemez. Bazen de tüm çabalara rağmen başarısız olunur. İşte, tam da bu noktada yapılması gereken şey; başarısızlıklar karşısında pes etmek değil, onlardan ilham almaktır. Yani başarıya ulaşmak için yol boyunca yaşanan başarısızlıklardan da ders almak, olumlu sonuçlar elde etmek gerekir. Bunu daha iyi anlamak ve uygulamak için önce “Başarısızlık nedir?” sorusunun irdelemek faydalı olacaktır.

En basit tanımıyla “başarı eksikliği” olan başarısızlık, aslında net bir tanıma sahip olamayabilir. Çünkü hedefin büyüklüğü, katedilen mesafe, elde edilen sonuçlar, beklentiler derken başarı ölçüsü kişiden kişiye, kurumdan kuruma değişebilir. Üstelik başarı neredeyse hiçbir zaman son nokta değildir. Yani bir kere başarıya ulaşınca her zaman daha fazlası istenir. Bu bakımdan doyumsuz ve tatminsiz olan başarıya ulaşamama korkusu veya fobisi ise atychiphobia (atikifobi) olarak ifade edilir. Önemli olan da bu korkuyla baş edebilmek, yani başarısızlık korkusu nedeniyle harekete geçmeme isteğinin önüne geçmektir.

Risklerle dolu iş hayatında başarılı olabilmek için en başta yapılması gereken, başarısızlık durumunda inkar ve bahaneden kaçınıp sakince durumu kabul etmektir. Ardından durum tespitinin yapılması ve elde edilen sonuçlardan nasıl faydalanılabileceğinin analiz edilmesi önemlidir. Bu noktada başarısızlıktan ilham almak için en başta iyi hazırlanıp hazırlanmadığınızı, elinizden geleni yapıp yapmadığınızı, konfor alanınızdan çıkıp riske girip girmediğinizi sormanız gerekir. Son soru ise neleri daha iyi yapabileceğinizle ilgilidir. Böylece süreci başından sonuna kadar objektif bir şekilde değerlendirebilir ve bir dahaki girişim için neleri nasıl yapmanız gerektiğini daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Günümüzde dünyanın en zenginlerinin hayat hikayelerine baktığımızda karşımıza birçok başarısızlık çıkar. Kötü yatırımlar, yanlış kararlar, karşılığı alınamayan girişimler nedeniyle hemen her başarılı kişi ve kurum, geçmişte bir noktada sendelemiştir. Ancak bu isimleri değerli yapan; tüm başarısızlıklarına rağmen pes etmemeleri, yeni çözüm yolları üretmeleri, ayağa kalkıp tekrar denemekten korkmamalarıdır. Çünkü denilebilir ki insanı başarısızlık değil, başarısız hamlelerden ders çıkarıp ayağa kalkmamak yıldırır. Başarısızlık korkusunu yenebilmek için ise başarının bir sonuç değil, uzun bir yol olduğu asla unutulmamalıdır. Korkunun üzerine gitmek, gerekli tüm çalışmaları ve hazırlıkları yaptıktan sonra tekrar denemek, başka kişi ve kurumların başarısızlık hikayelerini inceleyerek sonuçlar çıkarmak da başarıya giden yolda yapılması gerekenler arasında. Yani başarı hikayeleri yazabilmek için başarısızlığın avantajlarından ve getirdiklerinden de beslenmek gerekiyor. Başarısızlığı fırsata dönüştürmek için de geçmişe takılıp kalmamak, motivasyonu daima yüksek tutmak, zayıf yönleri analiz edip güçlendirmek ve gerçekçi olmak şart.

Elde edilmesi kadar elde tutulması da zor olan başarı için başarısızlıktan ilham almak, getirdiği tecrübe ve özgüvenle daha doğru, daha kararlı adımlar atmanızı sağlayabilir.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon