Kişisel Blog

Genişbantta Rekabet: Sabit Kablosuz Erişim Güçleniyor

Dünyada yaklaşık 2 milyar hane bulunuyor ve bunun neredeyse yarısında sabit genişbant bağlantısı mevcut değil. Bu da içinde bulunduğumuz çağda bilgiye erişimi, kesintisiz iletişimi sekteye uğratıyor. DSL, kablo ve fiber internetin dahil olduğu sabit genişbandın alternatifi ise hiç kuşkusuz FWA (fixed wireless access) yani sabit kablosuz erişim.

Yıllar içinde büyük bir hızla gelişen mobil ağlar, artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası konumuna ulaştı. 2G ile başlayan bu dünyada önce SMS, MMS, e-posta gönderimi mümkün oldu. Ardından gelen EDGE ve 3G ile mobil cihazlarda internette gezinebilir, dosya indirebilir olduk. 4G ve LTE sayesinde de mobil cihazlarımız bugünkü konumlarına erişti.

Son yıllarda mobil dünyanın bir numaralı gündemi olan 5G ise yapabildiğimiz her şeyi daha hızlı, daha kolay ve neredeyse kesintisiz yapmamızın anahtarı olacak. Yani 5G veya daha geniş haliyle sabit kablosuz erişim, hem şehirlerde hem de sabit genişbant bağlantısı bulunmayan kırsal bölgelerde ve merkezden uzak alanlarda yüksek hızlı genişbant sunulmasını sağlayacak. Bu bakımdan sabit kablosuz genişbant; DSL, kablo ya da fiber internet gibi sabit genişbandın en önemli rakibi konumunda.

Kablolar yerine radyo sinyallerini kullanarak hizmet veren sabit kablosuz erişim pazarının büyümesinde; dijital hizmetlere olan talebin artmasıyla ihtiyaç duyulan hizmetin genişbant ile elde edilebilmesi ile DSL ve fiber gibi bağlantı türlerinin bazı bölgelerde sorunsuz kullanıma imkan vermemesi gibi nedenler başı çekiyor. Sabit kablosuz erişim ile ilgili bilinmesi gereken birkaç nokta daha bulunuyor.

İlk olarak dijitalleşme ile birlikte hayatımıza giren nesnelerin interneti (IoT) için 5G özelinde sabit kablosuz erişimin yeni bir çağın habercisi olduğunu söylemek mümkün. Ev ya da ofisteki cihazların birbirleriyle iletişim halinde olması ve akıllı teknolojilerle hem verimli hem de hızlı çalışmasını sağlayan bu akıllı teknoloji, 5G ile birlikte daha hızlı, güvenli ve kesintisiz biçimde çalışacak. Üretim tesislerinde gecikmesiz, güvenli ve hızlı iletişim anlamına geldiği gibi otonom teknolojileri, ev gereçlerini, enerji sektörünü ve diğer birçok alanı daha güçlü kılacak. Yani akıllı evlerden karanlık fabrikalara, akıllı şehirlerden otonom sürüş teknolojilerine kadar sorunsuz ve hızlı genişbanda ihtiyaç duyan her alan için yeni nesil çözüm olarak öne çıkıyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere FWA, sabit genişbandın yardımcısı değil alternatifi konumunda. Kapsama alanı da bu noktada etkili. Kablolarla aktarımda yaşanan kayıpların aksine sabit kablosuz erişimde kayıp belli-belirsiz olduğu gibi fiber altyapısının bulunmadığı bölgelere erişimi de çok daha kolay.

Özellikle ülkemizde büyükşehir merkezlerinin dışında kalan bölgelerde yüksek hızlı internete erişimde yaşanan sorunlar göz önünde bulundurulursa FWA ile birlikte bu sorunun ortadan kalkması bekleniyor. Yaygınlaştıkça maliyetlerin düşecek olması da bu hizmete erişimin daha düşük fiyatla gerçekleşmesini sağlayacak.

Altyapı çalışmasının maliyeti ve gelişme hızının beklenildiği kadar yüksek olmaması nedeniyle fiber internetin bulunmadığı bölgeler ile kırsal kesimde dahi gerçek bir çözüm olan fixed wireless access, bu nedenle sabit genişbant karşısında bir rakip olarak konumlanıyor.

5G’ye geçilmesiyle gelişmiş mobil genişbandın sunduğu hız, güvenlik ve kapasite ile birlikte genel anlamda sabit kablosuz erişimin sabit erişim karşısında epey güç kazandığı bir gerçek. Özellikle nesnelerin internetinin ihtiyaç duyduğu tüm özelliklere sahip olması, kapsama alanının kablolara bağlı olmaması ve sınırlarını açık tutması sayesinde dijital çağın yeni aracı 5G olacak gibi görünüyor.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon