Kişisel Blog

Geleceğin Habercisi Giyilebilir Teknolojiler

Bilim kurgu filmlerinde sıkça karşılaştığımız giyilebilir teknolojilerin gerçeğe dönüştüğü çağa girdik. Belki henüz bütün işlerimizi giyilebilir teknoloji ürünleri ile yapmıyoruz ama günlük hayatımızın birçok noktasında giyilebilir teknolojilerin avantajlarından yararlanıyoruz. Akıllı saatler, gözlükler, artırılmış gerçeklik başlıkları, askeri alanlardan sağlık sektörüne kadar hemen her alana yayılmış durumda. Artık “Giyilebilir teknoloji nedir?” sorusunu sormayı bıraktık, hangilerinden nasıl faydalanabileceğimizi, yeni hangi ürünlerin nerelerde kullanılabileceğini düşünmeye odaklandık.

Araştırmalara göre hiç kullanma ihtiyacımız olmasa bile saatte ortalama 10 kere telefonumuza herhangi bir bildirim gelip gelmediğini kontrol ediyoruz. 6.5 dakikada bir. Giyilebilir teknoloji tasarımcılığı sayesinde akıllı cihazımıza gelen bildirimi anlık olarak bize iletecek ve kontrol etmemiz için bize hatırlatmalar yapacak akıllı bir yüzük tasarlandı bile. Böylece parmağımız aracılığıyla bildirimlerden haberdar olacağız. Üstelik hayati değerlerimizi kaydedip akıllı cihazlara da aktaracak bu akıllı yüzük, giyilebilir teknolojilerin kullanıldığı alanlarının genişlediğinin de ilginç bir kanıtı.

Günümüzde sınırlar kalktı, dünya dev bir köye dönüştü. Bu da toplumlar arasındaki iletişimi hiç olmadığı kadar yüksek bir noktaya getirdi. Tabii bu çok toplumlu yeni dünya, aynı zamanda çok dilli de oldu. Evrensel iletişim dili İngilizce olsa da dünyada yüzlerce farklı dil konuşuluyor. Google tarafından geliştirilen yeni kulaklık ise anında çeviri yaparak dil bilmeme problemini tamamen ortadan kaldırmaya bir adım daha yaklaştırıyor. Kablosuz olacak bu Google kulaklık, Google Translate programını temel alıyor ve duyduğu kelimeyi anlık olarak çeviriyor. Üstelik bunu Türkçe de dahil olmak üzere 40 farklı dilde yapıyor. Giyilebilir teknoloji kullanım alanlarından en yaygın olanları saatler. Günümüzde akıllı saatler teknoloji anlamında hayatımızda önemli bir yere sahip olurken, yaşamı kolaylaştıracak her teknolojik ürün gibi bu ürün de kullanıcılar için ihtiyaç haline geldi. Küçük bir ekran ile işlemlerin yapılması birtakım kullanım zorlukları yaşatsa da yapılan son çalışmalar bu konuda çok iyi bir özelliğin kullanıma sunulabileceğini gösterdi ve duruma farklı bir boyut kazandırdı. ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni bir akıllı saat, kolumuzu dokunmatik ekrana dönüştürecek projeksiyon benzeri bir teknolojiye sahip. Böylece kolumuzdaki akıllı saatin küçük ekranı yerine kolumuzun bir kısmını geniş bir ekran olarak kullanabileceğiz.

Giyilebilir teknoloji örneklerini sadece insanlar için değil, evcil hayvanlar için de kullanmaya başladık. Evcil hayvan tasmasına bağlanabilecek yeni nesil GPS cihazı, 5 km menzili sayesinde evcil hayvanınızın konumunu anlık olarak takip ediyor ve akıllı telefonunuza rapor gönderiyor. Böylece kaybolma problemi ortadan kalkıyor.

Sanal gerçeklik yani VR gözlükler, geleceği anlatan filmlerde gördüğümüz en popüler giyilebilir teknoloji ürünleri. Bu sektör büyük bir hızla ilerlerken yine aynı filmlerde gördüğümüz bir teknoloji de gerçeğe dönüşmeyi başardı: Akıllı spor ayakkabılar. Daha önce prototipleri tanıtılan akıllı spor ayakkabılar, koşu esnasındaki alışkanlıklarınızı ve sağlık verilerinizi kaydedecek teknolojiye sahip olmakla birlikte ilgi çekici bir özellik de sunuyor. Bu bağcıksız ayakkabılar, dijital sıkılık kontrolü sayesinde ayağınızın yapısına göre sıkılığı kendisi ayarlıyor. Yani fazla sıkma ya da bağcık gevşemesi gibi sorunlar artık yaşanmayacak. Basit gibi görünse de verileri anlık olarak değerlendirip sonuçlandırması bakımından etkili bir teknoloji olduğunu kabul etmek lazım.

Bunların dışında akıllı ceket, parmak uçlarına takılan küçük cihazlarla kullanılabilen hayali klavye, omurgayı korumaya odaklanan “duruş hatırlatıcı” t-shirt, beyin kanaması tanısını hastaneye gitmeden koyan ve tedavi sürecini oldukça hızlandıran gözlük ya da göz tarayıcı, günün tüm aktivitelerini ve hatta uyku kalitesini kontrol edip kaydeden akıllı bileklik, temizlik ve bakım raporu sunan akıllı çorap ve çok daha fazlası… Giyilebilir teknolojiler, hayatın her alanında görünür ve kullanılır olmaya başladı. Tabii giyilebilir teknolojilerin dezavantajları da var. Teknolojiyi üreten tarafından tüm bilgilerimize ve günlük rutinimize rahatlıkla ulaşılabileceğini bilmek biraz rahatsız edici olabilir. Ancak faydaları göz önünde bulundurulduğunda da hayatımızı kolaylaştırdıklarını ve gelecekte bunu daha da arttıracaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazıları ilk bakışta çok basit teknolojiler gibi görünse de hayatımızın kontrolünü nesnelere bırakacağımızı simgelemeleri bakımından bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmek çok doğru olacaktır.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon