Kişisel Blog

Gayrimenkul Sektöründe Dijital Trendler Yeni Bir Devrin Habercisi

Gelişen teknoloji ve “yeni normal” kavramları bir araya gelince tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de trendler değişti. İnovatif çözümler, teknoloji, esneklik ve verimlilik derken gayrimenkul sektöründeki trendler, yeni bir döneme ışık tutar hale geldi. Mesela günlük hayatta ve tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de dijitalleşme en önemli trendlerden biri konumunda.

Yapay zeka ve yazılımlar sayesinde daha çok veriyi çok daha kısa sürede analiz etmek, tüm görevleri birkaç parmak dokunuşu ile tüm birimlere iletmek, verimli çalışma için yazılımlardan yararlanmak, gayrimenkul sektörünün yeni öncelikleri arasında. Üretim döneminde bu dijitalleşmeye ek olarak gayrimenkullerin kullanım döneminde de Nesnelerin İnterneti ile bambaşka bir devrin kapısı aralanıyor. Akıllı ev sistemleri sayesinde evdeki cihazlar hem kendi aralarında hem de dış dünyayla temas kurabilme özelliği kazanıyor. Bu da evin, kendini yönetebilen bir yardımcıya dönüşmesi anlamına geliyor.

Gayrimenkul trendlerinden biri de yenilikçilik ile sürdürülebilirliği bir potada eritmekle ilgili. 3 boyutlu baskılarla modellenen, dönüştürülebilir malzemeler kullanılan, kendi enerjisini üretip arıtmasını sağlayan binaların devrindeyiz artık. Yenilikçi tasarımlar ve malzemeler sayesinde enerji tasarrufu sağlanırken doğaya verilen zararın en aza indirildiği bu yapıların üretimden satışa kadarki tüm süreçleri de sanal gerçeklik ve 3 boyutlu haritalama teknolojilerine entegre edilebiliyor. Böylece planlama aşamasından satış işlemine kadar her adımda yepyeni bir üretici ve kullanıcı deneyimi ortaya çıkıyor.

Bu yeni deneyimlerden biri de yüz yüze iletişimi zorunlu haller dışında gereksiz kılan sosyal medya mecralarının gayrimenkul sektörüne uyarlanması. Üretici ile alıcı ya da kullanıcı arasındaki tüm iletişim için yeni online platformlar devreye girerken alım-satım-kiralama aşamaları da online sistemler üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Yani yeni dönemde yeterli altyapı desteği ile birlikte üretimden satın almaya kadar tüm aşamalar sanal gerçeklik ve online sistemler üzerinden yürütülebiliyor.

Bu dönüşümü getiren sebeplerden biri de hiç kuşkusuz korona virüs pandemisi. Çünkü salgınla birlikte fiziksel temastan kaçınma, sosyal mesafe, esneklik, dezenfeksiyon gibi yepyeni kavramlar hayatımızın birer parçası oldu. Gayrimenkul sektörü de buna uyum sağlamaya başladı. Artık merkez ofisler, tek çalışma mekanı olmaktan çıkarken evler de yaşam alanından daha fazlası olmaya başladı. Yeni dönemde evler, standart ofisler gibi kullanılabilecek şekilde dizayn edilecek; geçici ofisler ya da esnek çalışma alanları ise merkez ofis standartlarından daha fazlasını sunmakla yükümlü olacak. Üstelik bununla birlikte sosyal mesafe ve hijyen şartları da karşılanabilecek şekilde tasarımlar yapılacak. Yani akıllı teknolojilerle donatılmış esnek çalışma alanları ve ofise dönüştürülebilen evler, gayrimenkul sektörünün geleceğini şekillendirecek.

Son olarak yalnızca gayrimenkul sektörünün değil, tüm hayatın geleceğinde rol oynaması beklenen blockchain’den söz etmemek olmaz. Ödeme sistemlerinin ve paranın yerini alması beklenen kripto paralar, gayrimenkul sektöründe de temel ödeme aracı olmayı başaracak gibi görünüyor. Birçok büyük firmanın geçmeye başladığı kripto para ile ödeme kabul etme uygulaması; yapı malzemeleri temin ederken, ev alırken ya da ofis kiralarken de kullanılacak. Kısacası gayrimenkul sektöründe trendler, dijital dünyanın daha fazla etkili olması çevresinde şekilleniyor. Sektörün tüm unsurlarına da bu trendlere uyum sağlayacak şekilde pozisyon almak düşüyor.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon