Kişisel Blog

Çalışanların Motivasyonunu Artırmak Nasıl Mümkün?

“Şirketler, çalışanları kadar güçlüdür.” sözü bir klişeymiş gibi görünse de aslında doğrudur. Bir şirketin en güçlü yanı, asıl öz sermayesi olan çalışan kadrosudur. Yani iyi bir ekip kurmak en önemli kriterdir. Tabii yalnızca iyi bir ekip kurmakla bitmiyor iş. Bu ekibin her bir üyesinin aidiyetini ve motivasyonunu da en üst seviyede tutmak şart. Aksi durumda çalışanlar potansiyellerine ulaşamaz ve verimlilik düşer. Peki, çalışan motivasyonu artırma yolları nelerdir?

En başta şunu söylemek lazım: Tek bir formül ile tüm çalışanların motivasyonunu artırmak mümkün değil. Çünkü herkesin ihtiyaçları, beklentileri, motive olma biçimleri farklıdır. Özellikle kalabalık bir ekibe sahipseniz çalışanlarınız kendilerini yalnız hissedebilir. Bu nedenle her bir çalışan ile ayrı ayrı ilgilenmek gerekir. Yalnızca birkaç dakikalık baş başa görüşme, doğrudan sorunlarıyla ilgilenme gibi adımlar atmak mümkün. Bu sayede gerçekte neyin motive ettiğini, neyin motivasyonunu düşürdüğünü öğrenme fırsatı bulursunuz. Ayrıca bir başarı tüm ekibe ait olsa da zaman zaman bireysel ödüllendirmeler ve takdir edildiğini gösteren benzer uygulamalar da motivasyonu artırma yolları arasındadır.

Tabii yalnızca bireysel ödüllendirmeler yetmez. İşler iyi giderken de kötü giderken de ekibinizin, desteğinizi hissetmesi önemlidir. Bunun için tüm ekibi kapsayacak aktiviteler düzenleyebilir, sorunlara ve çözümlere yönelik fikir alışverişleri için toplantılar organize edebilirsiniz. Aktivitelerle ekip ruhu oluştururken toplantılarla da ekiplerin sorunlara ve çözümlere dair tespitlerini öğrenmiş olursunuz.

Dile getirilen sorunlar, ilerleme fırsatının bulunmaması ya da eğitim eksikliği olabilir. Bu nedenle çalışanlara, kendilerini geliştirmelerini sağlayacak eğitimler sunabilir, kariyerlerinde ilerleme fırsatlarını daha belirgin kılabilirsiniz. Kendilerini geliştirdikçe çalışmaktan aldıkları zevk artarken sorunların çözümleri için de fikirler üretip projeler geliştirmeye daha motive olabilirler. Yani daha kalifiye ekip üyeleri ve dış uzmanlara gerek kalmadan üretilmiş çözümlere sahip olmak bu yolla mümkün. Bunun için yapılması gerekenlerden biri de iş ortamının motive edici olmasını sağlamak. Şirket kültürü elbette çok önemli ve değerli, ancak daha ferah ve çalışmaktan zevk alınan bir ortam yaratmak da oldukça kıymetli. Bunu çalışma alanında sağlayamıyorsanız mola alanlarında ya da ofiste bağımsız bir alanda sağlamayı deneyebilirsiniz. Kısacası bir çalışanın, gününün büyük bir bölümünü geçirdiği ofisinde bulunmaktan zevk alması da motive olmasında etkili.

Ofiste bulunmaktan alınan keyif, güçlü ekip ruhu ve her bir çalışanla ayrı ayrı ilgilenmek için olmazsa olmaz koşul ise örnek bir lider bulunması. Şeffaf, sorunların çözümüne odaklanan, dinleyen ve takdir eden, doğrularla yanlışları objektif bir biçimde ayırt edebilen, güven veren bir lider ile çalışmayı kim istemez ki! Pozitif, anlayışlı ve kararlı bir lider olmak, çalışanları da benzer şekilde davranmaya teşvik eder. Yani çalışanların motivasyonunu artırmak için doğal bir çözümdür. Her zaman açık ve net olunması da şirket içinde belirsizliğe ve kafa karışıklığına ortam hazırlamaz, şüpheleri ortadan kaldırır.

Kısacası personeli motive etmek için her bir ekip üyesinin değerli olduğunu ve anlaşıldığını hissettirmek, kendilerini geliştirmeleri için fırsatlar sunmak, iş ortamını çekici kılmak ve bunları yaparken de bir lider olarak örnek olmak şart. Ayrıca ileriye dönük hedefler ve belirgin bir vizyon sunmak da çalışanın bu başarılarda pay sahibi olma isteğini, dolayısıyla motivasyonunu artırır.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon