Kişisel Blog

Ağa Han Mimarlık Ödülleri Ne İfade Ediyor?

Mimariyle ilgilenen herkes Ağa Han Mimarlık Ödüllerini elbet duymuştur. Dünyanın birçok farklı noktasındaki eserlerle ilgili değerlendirmeler yapılır, jüri üyeleri uzun ve ayrıntılı incelemeler gerçekleştirir, finalistler duyurulur ve kazanan proje ile mimarı ilan edilir. Peki, ama Ağa Han Mimarlık Ödülleri neden önemlidir? Daha kısa bir soruyla başlayalım: Ağa Han kimdir?

1936 doğumlu olan Ağa Han, Harvard’da eğitim almış, koleksiyonerliğiyle de bilinen bir isim. Onu mimari dünyasında bu kadar ünlü yapan ise 1977 yılından beri 3 yılda bir olmak üzere verilen ödül.

Çağdaş tasarımlar, sosyal konutlar, toplumsal gelişime hizmet edecek yapılar, restorasyon çalışmaları, bölgesel koruma projeleri ve benzer projeler; Ağa Han Geliştirme Ağı tarafından verilen Ağa Han Mimarlık Ödülleri ile ödüllendirilir. Bu ödüllerin verilmesinde amaç, Müslümanların tarihi koruma, peyzaj, mimari ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda yüksek standartlarda eserler verip projeler geliştirmesi ve bu çalışmaların dünyaya duyurulması olarak özetlenebilir.

3 yılda bir verilen ödül bu kez 2019 yılına denk geldi ve Ağa Han Mimarlık Ödülleri 2019 kazananları da açıklandı. Dünya genelinde 20 projenin finale kaldığı yarışmada ödül almaya hak kazanan projeler şöyle:

  • Bahreyn’deki Al-Muharrak Yeniden Canlandırma Projesi
  • Bangladeş’teki Arcadia Eğitim Projesi
  • Filistin’deki Filistin Müzesi
  • Rusya’nın farklı bölgelerindeki Tataristan Kamusal Mekanlar Geliştirme
  • Senegal’deki Alioune Diop Üniversitesi Öğretim ve Araştırma Ünitesi
  • Birleşik Arap Emirliklerindeki Wasit Tabiat Koruma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi

Finale kalan 20 proje içinde Türk mimarların eserleri bulunsa da bu yıl ödüller farklı ülkelere gitti. Ancak geçmişte Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan Türk mimarların sayısı oldukça fazla. Toplam 10 Türk Mimar, farklı projelerle bu ödülü almaya hak kazanmıştı. Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü farklı projelerle 3 kere kazanan Mimar Turgut Cansever, bunu başarabilen tek kişi. Ertan Çakırlar, Sedat Hakkı Eldem, Çelik Gülersoy, Sedat Gürel, Nail Çakırhan, Behruz Çinici, Cengiz Bektaş, Han Tümertekin ve Emre Arolat da Ağa Han Mimarlık Ödülü kazanan diğer Türk mimarlar.

Yapmamız gereken, karşılığında bir ödül olsun ya da olmasın, kültürümüzü dünyaya başarıyla yansıtmamızı sağlayacak daha çok projeye imza atmak, fonksiyonelliği ve estetiği aynı derecede önemseyerek kalıcı mimari eserler oluşturmak. Son dönemde dünya çapındaki mimarlarımızın sayısı artsa da daha fazla projeyle daha fazla ülkede yer almalıyız.


 
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon