Kişisel Blog

3D Baskı, Konut Krizine Karşı Çözüm Olabilir mi?

İçinde bulunduğumuz dönemde tüm dünyada büyük bir konut krizi yaşanıyor. Özellikle pandemi ile birlikte dünyanın hemen her noktasında artan maliyetler, tedarik zincirinin bozulması ve konut taleplerinin değişmesi ile birlikte derin bir kriz kendini gösterdi. Yaşanan bu konut krizini bir an önce çözmek için ise birçok yöntemden yararlanılmaya çalışılıyor. Son dönemde yaygınlaşan yöntemlerden bir ise 3D baskı evler inşa etmek.

Dünya genelinde 1 milyar insanın evsiz olduğu tahmin ediliyor. 3 boyutlu baskı ile üretilen evlerin de hem bu soruna hem de genel konut krizine bir benze de olsa çözüm üretebileceği düşünülüyor. Günümüzde tıp, imalat, sanat, havacılık gibi birçok farklı alanda da kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, son yıllarda inşaat sektöründe de kullanılmaya başlanmış durumda. Bu nedenle 3D baskı evleri daha yakından tanımakta fayda var.

Beton dışında poliüretan, karbonfiber, fiberglas gibi farklı malzemelerin kullanıldığı 3D baskı evler, çok kısa sürede üretilebiliyorlar. Neredeyse bir gün içerisinde standart bir konut inşa etmek mümkün. Eklenen özelliklere göre bu süre birkaç haftaya da çıkabilir. Üstelik bu yapılar, betondan daha hafif ve esnek malzemelerden üretilirler. Dayanıklı malzemelerden üretildikleri için de geçici konutlar gibi kısa ömürlü değillerdir. En az betonun standart ömrü kadar ömürleri olduğu gibi kullanılan diğer malzemelere göre süre daha da artabilir ve çok uzun yıllar güvenle kullanılabilirler. Yani 3D baskı evlerin ömrü, üretildikleri malzemenin sunduğu ömür kadardır.

Ancak özellikle ahşap malzemelerin kullanıldığı 3D baskı evlerde gerekli bakımlar yapılmazsa kullanım ömrü kısalabilir. Bu nedenle seçilecek malzemeye göre bakımları ihmal etmemekte fayda var.

3D Baskı Neden Bir Çözüm Olarak Görülüyor?

3D baskı makineleri, yapıları katman katman oluştururlar. Önce bir yazılım üzerinden yapının dijital planları oluşturulur. Bu noktada evin planı ve yapıda bulunması istenen özellikler belirlenir.

Ardından yapıda kullanılmak istenen sıvılaştırılmış malzeme ile 3D yazıcı çalışmaya başlar. Robotik bir süreç ile ilerleyen inşa aşamasında yapılar zeminden yükselecek şekilde plana uygun olarak inşa edilir. Bu noktada dijital yazılımlardan ve inşaat robotlarından faydalanıldığı için karmaşık şekiller bile kolayca oluşturulabilir.

Ayrıca bir yapının tamamen bu yolla inşa edilmesi yerine duvarların ve blokların 3 boyutlu yazıcıyla imal edilmesi de mümkündür. Yani fabrika ortamında duvarlar ve diğer unsurlar üç boyutlu yazıcı ile üretilebilir ve yapının yükselmesi istenen alanda yalnızca monte etme işlemi yapılabilir. Bu da dar veya ulaşılması zor alanlarda konut inşa etmek için etkili bir yoldur.

Üstelik 3D baskı yalnızca inşa süresini değil, işçi maliyetlerini ve inşaat malzemeleri israfını da büyük ölçüde azaltır. Bu da yapıların daha kısa sürede, daha az maliyetle üretilmesini sağlar.

ABD, Hollanda, Japonya, Danimarka, Çin gibi birçok farklı ülkede son yıllarda hem konut hem de diğer şehir unsurlarının üretiminde kullanımı artan 3D baskı teknolojisi de bu avantajları sayesinde konut krizine çözmek için bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Tabii bunun için hem ülkelerin inşaat yönetmelikleri bu teknolojiyi de kapsayacak şekilde güncellenmeli hem de daha büyük yapılar inşa edilebilmesi için büyük boyutlu 3D baskı makinelerinin üretimi artmalı. Bu sayede daha az zamanda daha düşük maliyetle konutlar üretilebilir ve yaşanan konut krizinin etkileri hafifletilebilir.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon