Kişisel Blog

2020’de Sıkça Duyacağımız Teknoloji Trendleri Neler?

Her gün yeni bir gelişmeye şahit olduğumuz dünyamızda çok hızlı bir değişim yaşanıyor. Özellikle teknoloji söz konusu olduğunda bu değişim daha hızlı, daha etkili oluyor. Ben fırsat buldukça uluslararası yayınları ve organizasyonları da takip ederek geleceğin teknolojileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya dikkat ediyor, özellikle yakın gelecekte bizi nelerin beklediğini öğrenmeye gayret ediyorum.

Bu doğrultuda teknoloji trendleri de ilgi alanıma giriyor. Günlük hayattan sağlık ve seyahat gibi birçok alanı etkileyen teknoloji trendleri, 2020 yılında birçok kolaylığı ve yeniliği beraberinde getirecek gibi görünüyor. Aslında bu teknolojilerin hemen hepsi halihazırda kullanılıyor; ancak 2020’de kullanım alanları ve yaygınlıkları değişecek, çoğu daha kolay ulaşılır hale gelecek.

Daha önce yapay zeka hakkında bir yazı kaleme almış ve yapay zeka, makine öğrenme, derin öğrenme gibi konulara değinmiştim. 2020 teknoloji trendlerinden biri de yine yapay zeka teknolojileriyle ilgili. Günümüzde bütün büyük şirketler, faaliyetlerini bir adım öteye taşımak için yapay zeka teknolojilerinden faydalanıyor. Öyle ki ürün geliştirme, hizmet üretme, sorunlara çözüm bulma ve öngörüleri daha sağlam temellere oturtma konularında yapay zekadan alınan destek yadsınamaz. Microsoft, Amazon, Google, IBM gibi şirketlerin hedefi, insan müdahalesini sıfıra indiren ve karmaşık görevleri yerine getiren, özelleştirilmiş davranışlar içeren hizmetleri yapay zeka üzerinden kullanılabilir hale getirmek.

Tabii yapay zekanın bir uzantısı olan otonom sürüş ve sanal asistanların da teknoloji alanındaki 2020 trendleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Her geçen gün biraz daha geliştirilen otonom sürüş teknolojisi, 2020 yılında bir asistandan çok daha fazlasına dönüşmeye aday. Asıl hedef sürücü hatasına bağlı trafik kazalarını minimuma indirmek ve trafik yoğunluğuna çare bulmak. Belki sürücüsüz otomobilleri trafikte görmek için biraz daha bekleyeceğiz; ama kısa vadede şerit değiştirme, hız kesme, otomatik frenleme, araç içi güvenlik ve eğlence sistemlerinin doğrudan yönetilmesi gibi birçok özellik karşımıza çıkacak. Hem de geliştirilmiş versiyonlarıyla.

Ayrıca uzun vadede otonom sürüş teknolojisini taşımacılık sektöründe de göreceğiz ve sürücüsüz kamyonlar, nakliye sektörünü baştan aşağı değiştirecek.

Yapay zekanın hayatımızı kolaylaştırmaktaki bir yansıması da az önce bahsettiğim gibi akıllı sanal asistanlar vasıtasıyla olacak. Apple Siri ve Google Asistan gibi sanal asistanlar bugün belli sorulara belli cevaplar vererek de olsa hayatımıza çeşitli pratiklikler katıyor. Ancak asıl atılım, yapılan çalışmaların araç içi destekten ev içi sanal yardımcıya kadar birçok alana yayılmasıyla yaşanacak. Bu yöndeki haberlerin 2020 yılı boyunca sıkça karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Ayrıca şu an bazı özel alanlarda yavaş yavaş kullanımı başlayan robot asistanlar da akıllı evlerde kendilerine yer bulacak gibi görünüyor.

Teknoloji alanındaki yeniliklerden bahsediyorsak elbette 5G ve Wi-Fi 6 gibi versiyonlara değinmemek olmaz. Geçtiğimiz yıllarda çalışmaları hız kazanan ve bazı bölgelerde kullanılmaya başlanan 5G teknolojisi, 2020’de daha ucuz ve daha ulaşılabilir olacak. Peki, 5G ne demek? Bugünkü versiyonlara kıyasla çok daha hızlı veri indirme ve yükleme demek. Yani yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak anılan 5G sayesinde bağlantı hızı konusundaki tüm problemler giderilecek, geriye sadece hızlı iletişim kalacak. Bu da doğrudan otonom sürüş teknolojilerinin daha hızlı veri paylaşıp karar almasını beraberinde getirecek.

Aynı şekilde çağımızın en büyük değerlerinden olan Nesnelerin İnterneti de bundan etkilenecek. Gelişimi süren akıllı ev sistemleri, anında etkileşime geçme olanağı sunacak. Tabii bunda Wi-Fi 6 gibi bir güç de etkili olacak. Çünkü Wi-Fi 6 sayesinde veri indirme hızı, bugünkünün üç katı artacak.

Son olarak 2020 teknoloji trendlerinden biri, son yılların en popüler kavramlarından olan blockchain. En basit haliyle fiziksel paraya olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı hedefleyen bir sanal para birimi olan blockchain, her geçen gün kullanım alanını genişletiyor. Şifrelenmiş işlem takibi yapan veri tabanı blockchain, herhangi bir merkeze bağlı olmadığı için güvenli bir blok zincir tabanlı teknoloji olarak kabul görmeyi sürdürecek. Bu da daha büyük oyuncuların sahneye çıkmasını ve blockchain’in daha da yaygınlaşmasını beraberinde getirecek.

Ayrıca 2020’de kişiselleştirilmiş tıp, genişletilmiş gerçeklik (XR), bilgisayar görüşü ve daha yetenekli 3D yazıcılar da en çok konuşulan ve gelişme yaşanan konular olacak. Yani gelecek bize daha hızlı, daha pratik ve daha güvenli bir hayat sunmak için teknolojiden faydalanmayı sürdürecek
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon