Kişisel Blog

Türk Mimarlarımızın Dünyadaki Başarıları

Son dönemde hızla gelişen Türkiye, her anlamda dünyada daha fazla görünür oldu. Bilimde, sanatta, sporda, edebiyatta belki de hiç olmadığımız kadar çok ses getiriyoruz. Tabii gelişme yalnızca bu alanlarla sınırlı değil. Mimaride de son yıllarda büyük bir atılım içindeyiz. Öyle ki uluslararası çapta üne sahip mimarlar yetiştirmeyi bile başardık. Mimar Sinan’ın torunları için çok şaşırtıcı olmasa da kendi kültürümüzü modern anlayışla yeniden yorumlamayı başarmış olmamız takdiri hak ediyor.
İlgim ağırlıklı olarak gayrimenkul sektöründeki gelişmeler olduğu için dünyaca tanınan Türk mimarlar da incelediğim konular arasında yer alıyor. Mesela Murat Kader, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da tanınan bir Türk mimar. Türkiye’den Tanzanya’ya kadar uzanan üne sahip. Birçok da ödülü var.
Mehpare Evrenol da dikkatimi çeken isimlerden. 2013’te Cannes’te düzenlenen MIPIM’de finale kalmayı başarmıştı. Hem de 2 projesiyle birden. Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM’de bu başarıyı göstermesi oldukça önemli.
Çağdaş Türk mimarlığının en önemli isimlerinden biri Tabanlıoğlu. Bu ailenin ikinci nesil temsilcisi Murat Tabanlıoğlu; Hırvatistan, Almanya, Libya, Kazakistan, Ekvator Ginesi gibi dünyanın farklı köşelerinde eserleri olan bir mimar. Yenilenen AKM’de de onun imzası var. AKM’nin ilk mimarı da babası Hayati Tabanlıoğlu’ydu. Murat Tabanlıoğlu’nun eşi Melkan Gürsel Tabanlıoğlu da İstanbul’dan Dubai’ye ve Avrupa’ya uzanan geniş bir hatta yer alan eserlere sahip dünyaca ünlü bir mimar.
Bir diğer genç ve başarılı Türk mimar, Zeynep Fadıllıoğlu. Dünyada cami tasarlayan ilk kadın unvanının sahibi. Aslında cami tasarlamak konusunda tarih boyunca oldukça başarılı bir toplumduk. Bu unvana bizim sahip olmamız da gurur verici. Üsküdar’daki Şakirin Camii’nin iç mekanında onun imzası var. Ardından Katar’da da iki büyük caminin iç mekanını tasarlamak üzere davet edilmişti. Modernle gelenekseli birleştirme konusunda oldukça başarılı.
Bahamalar, Tataristan, Budapeşte, Abu Dabi, Helsinki, Batum, Bakü, Japonya gibi birçok farklı bölgede projelere imza atan mimar Emre Arolat, farklı türlerde eserlere sahip. Öyle ki birçok farklı alana, “yılın en iyi çok amaçlı yapısı” ödülü alacak kadar hakim. Uluslararası ödülleri ve başarısıyla çağdaş Türk mimarisini en iyi şekilde temsil ediyor.
Aslında sayılabilecek birçok isim bulunuyor. Selçuk Avcı, Enis Öncüoğlu, Mustafa Kemal Abadan, aklıma gelenler mimarlarımız arasındalar. Üç ismin de Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya’ya yayılan geniş bir coğrafyada çok sayıda eseri mevcut. Yine üç isim de birçok uluslararası ödüle sahip.
Unuttuğum başka değerli isimler de vardır. Ancak dünyaca ünlü Türk mimarların ortak özelliği, modernle gelenekseli ustaca harmanlamaları. Ayrıca günümüzün değerli kavramı sürdürülebilirlik de mimarlarımızın projelerinde kendine yer buluyor.
Peki, bu başarılar bizim için yeterli mi? Sınırlardan bağımsız daha büyük başarılara imza atabilir miyiz? Daha çok çalışmalı, dünyanın her köşesine imzamızı atmalıyız. Tabii sadece bireysel başarılarla da olmaz. Bir ekol haline gelmeli, gelecek nesillere de bu bilgi birikimimizi aktarabilmeliyiz. Kanaatimce kalıcı başarının tek yolu budur.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon