Kişisel Blog

Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri: Doğa-Teknoloji İş Birliği

Çağın yükselen değeri sürdürülebilirlik, yalnızca günlük hayatta değil, yapı sektöründe de etkilerini gösteriyor. Dijital dönüşüm ve gelişen teknolojiler sayesinde geleneksel birçok uygulama, yerini hem daha pratik hem de daha sürdürülebilir bir anlayışa bıraktı. Tabii bu değişimden yapı malzemeleri de etkilendi ve her yeni bilimsel-teknolojik gelişmeyle birlikte daha sürdürülebilir yapı malzemeleri ortaya çıkmaya başladı.

Doğa ile teknoloji arasında bir iş birliği varmışçasına zaman zaman doğal malzemeler dönüştürülerek, zaman zaman da doğrudan doğadan ilham alınarak sürdürülebilir inşaat malzemeleri geliştiriliyor. Bu sayede de enerjide, uygulamada ve materyal seçiminde insan, doğal kaynaklar ve genel olarak çevre için olumsuz etki bırakmamayı hedefleyen bir anlayışla üretim yapılıyor. Geleneksel yapı malzemeleri arasında yer alan toprak, tarih boyunca en çok kullanılan yapı malzemesi oldu. Sıkıştırılmış toprak ise modern çağda kendine inşaatlarda yer bulmaya başladı. %5-10 arasında çimento ile karıştırılıp sıkıştırılan toprak kullanılarak elde edilen bu uzun ömürlü ve sürdürülebilir yapı malzemesi, kalıpların arasına doldurularak biçim alıyor ve depreme daha dayanıklı olması için gerekirse çelikle de destekleniyor. Sıkıştırılmış toprağın en büyük avantajı ise suya ve yangına karşı dayanıklı olması.

Bu tür sürdürülebilir yapı malzemelerinden biri de organik atıklar ve mantar miselyumundan imal edilen miselyum tuğlaları. Bu doğa temelli yapı malzemesi, teknoloji ile birleşince ortaya suya, yangına ve küfe dayanıklı bir tuğla çıkıyor. Organik atıklar, mantar ve kompozit levha birlikteliği ile oluşturulan miselyum tuğlalar, ağırlıklarına kıyasla betondan daha güçlü malzemeler olarak da dikkat çekiyor. Toprak olarak da kullanılabildiği için inşaat atıklarında büyük bir azalma sağlayan tuğlalar, karbondioksit emme özellikleriyle de sürdürülebilirliklerini kanıtlıyor.

Çimentoya alternatif olacak bir malzeme geliştirme hedefinin sonucu olan ferrock da sürdürülebilir yapı malzemelerine örnek verilebilir. Çelik tozu ve diğer malzemelerin geri dönüştürülmesiyle ortaya çıkan ferrock, hem betondan daha güçlüdür hem de kuruma sürecinde karbondioksit emdiği için karbon nötr hale gelir. Bükülme kuvveti sayesinde depreme dayanıklı olan bu malzeme, orta vadede yapılarda karşımıza çıkabilir.

Tarih boyunca kullanılan ahşap da gelişen teknoloji ile modern yapılarda kendine yer bulmaya başladı. Ağaç parçalarının bir araya getirilip zıt yönde yüksek güç uygulanmasıyla oluşturulan çapraz lamine ahşap, hem bu teknolojinin sağladığı güç ile hem de karbonu azaltma becerisi ile geleceğin yapı malzemeleri arasında gösteriliyor.

Bunların dışında geleneksel inşaat malzemelerinden biri olan bambu da modern yapı sektöründe kendine yer bulmaya başladı. Çünkü tamamen doğal bir malzeme olmasına rağmen hafifliği ve silindirik yapısının getirdiği dayanıklılığıyla yapıların birçok farklı alanında kullanılabilir. Ayrıca yün, saman balyaları ve kenevir de çeşitli işlemlerden geçirilip daha da güçlendirilerek yapı malzemelerine dönüştürülmeye başlandı.

Bunların dışında geri dönüşüm hareketinin etkisiyle plastik torbalardan yapılan kül blokları, içecek mantarlarından yapılan fayanslarla duvarlar ve atık patateslerden üretilen sunta da doğa-teknoloji iş birliğinin yeni nesil örneklerinden. Tüm bu malzemelerin ve çalışmaların hedefi ise gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için doğayı bugünden koruma ve yenileme isteği. Teknoloji ilerledikçe de bu yöndeki çalışmalar daha fazla gelişecek ve uygulama alanları genişleyecektir.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon