Kişisel Blog

Gündelik Hayattan İnşaata Robotik Teknolojiler Her Yerde

Teknoloji geliştikçe bunu yaşamın her alanında daha fazla hissediyoruz. Geçmişte kendi emeğimizle yaptığımız birçok işi bugün robotların yapıyor olmasını buna örnek olarak gösterebiliriz. Tabii henüz bilimkurgu serilerinde karşımıza çıkan çok donanımlı ve insan görünümlü robotlar mevcut değil, ancak afet bölgelerinden günlük hayata hemen her alanda çeşitli robotik teknolojilerden faydalanıyoruz. Üstelik son dönemde bu robotların çeşitliliği ve kabiliyetleri de artmış durumda. Örneğin son yüzyılda hayatımıza giren ve özellikle pandemi süreci ile birlikte rekorlar kıran online alışverişte ürün teslimi oldukça zahmetli ve maliyetli bir işlem. Birçok insanın hata yapmadan çalışması, her ürünü tek tek teslim etmesi gerekiyor. Bu da maliyetleri artırıyor. Ancak ABD’de, Japonya’da, İsviçre’de ve dünyanın birçok farklı yerinde yakın zamanda geliştirilen teslimat robotları ile bu maliyetlerin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Merdiven çıkabilen, asansör çağırabilen tekerlekli robotlar, kargo sektörünü baştan sona değiştirmeye aday. Henüz kavrama ve komut algılama konularında eksiklikler bulunsa da fazla uzak olmayan bir gelecekte kargo sektöründe robotik teknolojilerin hakimiyetini görebiliriz.

Robotları göreceğimiz alanlardan biri de hiç kuşku yok ki tarım. Aslında tarım sektörü sadece insan gücü ile çalışmayı bırakalı çok oldu, ama yeni nesil teknolojiler sayesinde çiftçi olmak çok daha kolay hale geliyor. Yabani otları temizleyip gübreleme yapabilen robotlar, sulama sistemini kontrol edip ihtiyaca göre aktif hale gelebilen yazılımlar ve çok daha fazlası ile tarımda robotik teknolojiler, verimi katlamaya aday. Aynı şekilde hem tarımda hem de iş hayatının hemen her alanında kullanılan otomasyon sistemleri de daha güvenli, verimli, pratik ve hızlı süreçleri beraberinde getiriyor.

Güvenlikten Bakıma Her Alanda Robotlar

Nesnelerin İnterneti ile birlikte akıllı eşyaların ve daha geniş haliyle akıllı evlerin yaygınlaşmaya başladığı zaten biliniyor. İnternet teknolojileri ve makine öğrenmesi geliştikçe de bu yaşam biçimi yavaş yavaş tüm şehirleri kapsayacak kadar yaygınlaşacak. Bu sayede de günlük yaşam herkes için daha kolay ve sürdürülebilir olacak. İskoçya’da tasarlanan National Robotarium isimli merkez ise şimdilik akıllı evlerin bir örneği konumunda.

Yapay zeka, robotik teknolojiler ve sensörler ile bir evde yaşayan sakinlerin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan bu çalışma, özellikle bakıma ihtiyaç duyan hastalar ve ileri yaşlardaki kişiler için eşsiz bir yaşamın kapılarını açabilir. Projenin başarıya ulaşması demek, bakıma muhtaç kişilerin bakıcılar olmadan da hayatlarını kolayca sürdürebilmelerini sağlayacak.

Tabii robotik teknolojilerin hayata doğrudan etkileri bunlarla sınırlı değil. Arama ve kurtarma robotları ile ulaşılması zor ve tehlikeli alanlarda insanlı kurtarma ekipleri yerine robotlardan destek almak mümkün olacak. Molozların arasında çalışmak, ağır yükleri kaldırmak, çökme tehlikesi bulunan yapılara girmek bu robotlar sayesinde insan yaşamı için bir tehlike olmaktan çıkacak. Üstelik farklı biçimlerde robotlar üretilebilmesi, bu çalışmaları daha da kolaylaştıracak. Hong Kong’da bilim insanlarının üzerinde çalıştığı yumuşak kıvamlı robotlar, en dar alanlara girerek çalışılabilmesinin kapısını açacak.

Tüm bunlarla birlikte şantiyelerde, kanalizasyonlarda, yer altı tünellerinde, madenlerde, enerji santrallerinde kullanılacak inşaat robotları da yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Bu robotlar sayesinde hem riskli alanlarda insan hayatı riske atılmayacak hem zor koşullarda sorun yaşanmadan çalışılabilecek hem de hız ve düşük maliyetle yapı sektöründe yeni bir anlayış hakim olacak.

Kısacası bugün henüz emekleme aşamasında olduğu düşünülen robotik teknolojiler, yakın ve orta vadede günlük hayatın bir parçası olmaya başlayacak gibi görünüyor. Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz insan biçimli robotların her alanda kullanılması ve hayatı kolaylaştırması ise bu çalışmaların nihai hedefi.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon