Kişisel Blog

Zamanı Etkili Kullanmanın Yolları

Başarılı olmuş kişilerin açıklamalarına göz atarsanız hepsinin ortak noktasının zamanı verimli kullanmaları olduğunu göreceksiniz. Çünkü bize bir klişe gibi gelse bile telafisi olmayan en önemli şey zamandır. Bunu yıllar içinde tecrübe eden herkes çok daha iyi anlar. Haliyle bu gerçek de bizi, “Zamanı verimli kullanmanın yolları nelerdir?” sorusuyla karşı karşıya getiriyor. Şimdi, bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Bu soruya verilecek ilk cevap, yine klişe gibi görünebilir. Ancak her zaman programlı olmak, zamanı verimli kullanma yollarının başında geliyor. Zaman yönetiminde başarılı olmak için yapılması gereken işlerin listelenmesi ve bir program dahilinde sıralanması gerekiyor. Tabii programlı olmak tek başına yeterli değil. Bu programa mutlaka uymak da gerekiyor. Yani ertelemek, zamanı verimli kullanmanın önündeki en büyük engellerden biri. Ertelemek demek hem işlerin tamamlanamaması demek hem de programın bozulması nedeniyle gelecek dönemlere ekstra yük binmesi demek. Yani hem günü hem de geleceği düzensizleştirir.

Bir noktayı aydınlatmakta fayda var. Planlama yaparken önceliklerin belirlenmesinde gerçekçi olunması önemlidir. Yani gerçekçi bir plan ve hareket listesi oluşturun ki gerçekten önemli olan işleri tamamlama konusunda sıkıntı yaşamayasınız. Önem sırasına göre zordan başlamak çoğu zaman en çok önerilen yöntemdir. Böylece zaman ve enerji alan işleri bitirdiğinizde listenin geri kalanını tamamlamak için gereken motivasyona ve enerjiye sahip olursunuz. Kolay işlerden başlayıp zora doğru ilerlemek de bir seçenek. Böylece küçük işleri tamamlayarak ilerleyip zor ve yorucu adımlara kendinizi hazırlayabilirsiniz. Aslında bu seçeneklerden hangisiyle ilerleyeceğinize dair en doğru kararı yine siz verebilirsiniz. Bunun için de kendinizi tanımanız, nasıl motive olduğunuz ve hangi şekilde sonraki aşamalara geçebildiğinizi bilirseniz ona uygun bir hareket planı belirleyebilirsiniz.

Peki, tüm bu planlar ve programlar içinde hiç mola olmayacak mı? Elbette ki olacak. Molalar verip kendinizi şarj etmediğiniz, zihninizi ve bedeninizi dinlendirmediğiniz sürece günün, haftanın ya da ayın geri kalanı için gereken enerjiye sahip olamazsınız. Ayrıca çoğu zaman ihmal etmemize rağmen zamanı verimli kullanmanın en önemli kriterlerinden biri, düzenli uyku almak. Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya çalışmak ve yeterli uyku almak, aktif bir zihin ve enerjik bir beden için olmazsa olmaz. Yani ne uykunuzu ihmal edin ne de günün yarısını uyuyarak geçirin.

Son bir not: “Hayır!” demeyi öğrenin. Zamanınızın kısıtlı ve değerli olduğunun bilinciyle işinize yaramayacak, planlarınızı sekteye uğratacak, hatta size zarar verecek teklifleri reddetme konusunda kararlı olun. Unutmayın ki programınızda ertelediğiniz her madde, ertesi güne eklenecek yeni bir madde anlamına gelir. Bu da bir süre sonra altından kalkılması güç bir tabloyla karşı karşıya kalmanıza yol açabilir. ?
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon