Kişisel Blog

Elektrikli İnşaat Araçları Birçok Açıdan Faydalı

Fosil yakıtlı araçların çevreye olan etkileri, bıraktıkları karbon izi, sürdürülebilirliğe verdikleri zararlar nedeniyle yavaş yavaş gözden düşmeleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçların daha çok tercih edilir olmasının bir sonucu olarak son dönemde elektrikli araçlar daha fazla dikkat çeker oldu. Tabii bu yükselen değer, yapı sektöründe de kendini göstermeye başladı. İş makineleri ve ekipmanları üreten dev markalar da bu dönüşümün liderleri olarak elektrikli iş makineleri ve diğer inşaat araçlarını üretmeye koyuldu. Yani inşaat sektörü; drone, yapay zeka, yazılım, veri toplama teknolojilerinde olduğu gibi elektrikli araç teknolojilerini de hızla kendine uyarladı. Peki, elektrikli iş makineleri sadece çevreye zarar vermemeleri yönünden mi faydalı? Elektrikli iş makinelerinin faydalarına değinelim. En başta düşük karbon emisyonu sayesinde çevreye faydalı olduğunu zaten söylemiştik. Elektrikli araçlar “sıfır duman” özelliğine sahip. Bu da yalnızca doğaya değil, bölgenin hava kalitesine ve çalışanların sağlığına da olumlu etkiler sağlar. Üstelik elektrikli araçlar aynı zamanda sessiz çalışma prensibine de sahiptir. Özellikle büyük şehirlerdeki gürültü kirliliği düşünülürse bu sessizliğin değeri daha iyi anlaşılacaktır. Hem makine operatörlerinin ve diğer çalışanların konsantrasyonlarının bozulmaması hem de inşaat alanının çevresindeki insanların kulak sağlığı için bu araçlar herhangi bir zarar teşkil etmez. Ayrıca düzenli gürültünün insan ve toplum psikolojisine olan etkileri de hesaba katılırsa sessiz elektrikli araçların faydalarının daha da geniş bir çevreyi etkilediği görülebilir.

Elektrikli inşaat araçlarının sessiz çalışmasının bir diğer faydası ise inşaatın hızlanmasına olan etkileridir. Çünkü sessiz çalışan bu araçlar günün hemen her saati kullanılabilir. Bu da çevrenin rahatsız olmaması için sabahları ya da geceleri inşaatın durması gerekliliğini ortadan kaldırır. Yani bir iş gününü daha uzun hale getirir ve vardiya düzenine yeni bir anlayış kazandırır. İş hayatının her alanında olduğu gibi yapı sektöründe de güven en önemli kriterlerdendir. Bunu sağlamanın yollarından biri de bilinen, güvenilen, kendini kanıtlamış markaların ürünlerini kullanmaktır. İşte, bu noktada Volvo, Caterpillar, Bobcat, Komatsu, JLG gibi dev markaların elektrikli inşaat araçları ürettiğini ya da çalışmalarda son aşamaya geldiğini söylememiz gerek. Bu da hem makinelerin kalitesini hem de yedek parça, servis, bakım gibi hizmetlerin aynı kaliteyle elde edilebileceğini ifade ediyor. Elektrikli iş makinelerinin katkılarından biri de maliyetleri düşürmek. Çünkü yapı sektöründe en büyük gider kalemlerinden biri yakıt maliyetleridir. Bütün gün çalışan iş makineleri, aylar sonunda büyük yakıt maliyetleri oluşturur. Elektrikli iş makineleri ise her ne kadar şarj edilseler de toplama bakıldığında yakıt maliyetinin düşmesini sağlarlar. Üstelik inşaat alanında fosil yakıtlı araç kullanılmaması, yakıt sızıntısı gibi problemleri de ortadan kaldırır.

Kısacası yapı sektörü, elektrikli inşaat araçları ile hem maliyet hem zaman hem de toplum ve dünya sağlığı konularında önemli faydalar elde edebilir.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon