Kişisel Blog

Contech Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gelişen teknolojinin etkilerini sadece günlük hayatımızda değil, iş dünyasında da görüyoruz. Eskinin klasik yöntemleri, yerini teknoloji ile harmanlanmış uygulamalara bırakıyor. Bu da daha verimli, pratik, düşük maliyetli, güvenli, uzun ömürlü, hızlı üretilen mal ve hizmet anlamına geliyor. Teknolojinin devreye girdiği sektörlerden biri de inşaat ve bu sektörde ortaya çıkan kavram da contech. Peki, nedir contech ve hakkında bilinmesi gereken şeyler nelerdir?

Aslında inşaat sektöründe teknolojinin kullanılmasını karşılayan contech; yapı inşasında ilerleme sağlayan yenilikçi araç, yazılım, modifikasyon gibi otomatik ve yarı otomatik inşaat elemanlarının tamamını kapsar. Yapılarda kullanılacak malzemelerin kalitesi ve miktarı gibi ayrıntılarla ilgilenilmesi, 3 boyutlu baskı, prefabrik ve modüler yapı sistemleri ile güvenlik teknolojileri de contech’in ilgi alanları arasında yer alıyor.

Tabii inşaat teknolojileri anlamına gelen contech hakkında bilinmesi gereken çok şey var. Bu bilgilere sahip olmak, sektörün geleceğine yön verip isabetli kararlar alabilmeyi de sağlayacaktır. Mesela artık IoT (Internet of Things - Nesnelerin İnterneti) kavramı, hayatımızın her alanında olduğu gibi inşaat sektörünün de vazgeçilmezi olmak üzere. Yani inşaatlarda sensörler, drone’lar, giyilebilir cihazlar, mobil uygulamalar, bulut tabanlı yazılımlar, hatta tuğla örüp sıva yapabilen robotlar göreceğiz. Bu sayede daha verimli, daha güvenli ve daha az maliyetli yapılar inşa etmek mümkün olacak.

Daha azıyla daha fazlasını yapmaya odaklanan contech’in en belirgin özelliği verimlilik. Çağımızın en popüler kavramlarından biri olan verimliliği inşaat sektörüyle buluşturan contech; hataları minimuma indirmek, ekipler arasında iletişimi artırmak, malzemenin daha verimli kullanılmasını sağlamak gibi etkilere sahip. Gelişen inşaat teknolojilerini bir araya getiriyor, çeşitli kaynaklardan toplanan verileri birleştirip tüm ilgili birimlere anlık olarak ulaştırıyor, tasarımdan üretime kadar tüm aşamalardaki personelin görev dağılımını ideal şekilde yapıyor. Üstelik bunları yaparken de en düşük maliyetle en yüksek performansı elde ediyor.

Mesela sanal gerçeklik (VR) ile inşaatın tasarımı, planlaması ve uygulanması hiç olmadığı kadar kolay bir hal alıyor. Küçük maketler ve hayal gücü yerine sanal gerçeklik için tasarlanan 4D bina modelleri, projede bir sorun olup olmadığının en başta görülmesini ve ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

Artırılmış gerçeklik ise projenin ayrıntılarına anında ulaşabilmek için çok değerli. Elektrik tesisatının duvarın neresinden geçtiğini görmek, dolapların arasındaki mesafeyi kontrol etmek, kapak açılarını doğru ayarlamak gibi birçok adımı henüz gerçekleşmeden göstermek, zaman ve maliyet tasarrufu contech’in faydalarından. Ayrıca inşaat yazılımları ve inşaat teknolojisi girişimleri üzerinden dijital altyapının güncel ve işler şekilde tutulması da verimi artıran contech özelliklerinden. En değerli şeyin “veri” olduğu günümüz dünyasında inşaat sektörü de dijital verilerden maksimum faydayı alarak verimi en üst seviyeye çıkarmaya gayret ediyor.

Tabii güvenlik ve pratiklik de inşaat teknolojilerinin getirileri arasında. İş güvenliği ve işçi sağlığı, hız, pratiklik, daha az emekle daha iyi sonuç gibi birçok kavram, giyilebilir teknolojiler sayesinde mümkün. Potansiyel tehlikelere karşı önlem sunan giyilebilir inşaat teknolojileri, herhangi bir güvenlik sorunu yaşandığında da ilgili birimlere kolayca haber vererek iş ve işçi sağlığını koruyabilir. Aynı şekilde drone’lar da çatıya tırmanma, derine inme gibi işleri yaparak güvenliğe katkı sunup riski en düşük seviyeye indiriyor. Geliştirilmiş prefabrik ve modüler sistemler de en hızlı ve pratik çözüm için destek sunuyor. Kısacası contech, inşaat teknolojileri kavramına yeni bir boyut kazandırıp IoT ile klasik yöntemleri bir araya getiriyor. “Daha az ile daha çok” felsefesiyle sürdürülebilir ve öngörülebilir bir geleceğin inşasına hizmet ediyor.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon