Kişisel Blog

Su Krizine Karşı Doğa ile Teknolojinin İş Birliği: 3D Sis Toplayıcılar

Birleşmiş Milletler ve diğer örgütlerin sık sık gündeme getirdiği gibi dünyamız büyük bir su kriziyle karşı karşıya. Yüz milyonlarca insanın temiz suya erişiminin olmadığı, 2 milyardan fazla insanın 2050 yılına kadar doğrudan etkilenmesi beklenen su kıtlığının etkileri görülmeye başlanmışken kurak bölgelerde yaşayan insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri, tarım ve hayvancılık için gereken suya ulaşabilmeleri için de çeşitli projeler yürütülüyor. Bunlardan biri de Afrika’nın kuzeybatısını boydan boya geçen Atlas Dağlarında yer alan ve Fas sınırları içerisinde bulunan Boutmezguide Dağı’nda gerçekleştirilen su toplama projesi.

Alman Su Fonu ve Aqualonis firması iş birliği ile uzun araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan CloudFisher isimli proje, bölge halkının temiz su ihtiyacı için bir çözüm olabilir ve başarısı oranında dünyanın farklı bölgelerinde yaygınlaştırılabilir. Su kıtlığının etkilerinin azaltılması için geliştirilen proje, doğanın teknoloji ile iş birliğine dayanıyor. Buna göre rüzgarın ittiği sisli hava, kurulan ağlara takılıyor ve sislerin içerisindeki su toplanıyor. Ardından depolama için tanklara gönderiliyor ve boru hatlarıyla evlere ulaştırılıyor.

Projenin geliştirme sürecinde 10 farklı örgü kumaş türü kullanılmış ve bu sis hasadı için testler yapılmış. Ardından kauçuk malzemenin daha verimli olduğu anlaşılınca 3D özel ağlar tasarlanmış. Paslanmaz çelikten yapılan ağlardan ve kumaşlardan çok daha fazla su tutma kapasitesi olduğu anlaşılan bu 3 boyutlu ağlar, daha geniş yüzey alanı ile daha küçük su damlacıklarını tutma kapasitesine sahip.

Bugün gelinen noktada saatte 193 kilometre hızla esen rüzgarlara dayanıklı olan üç boyutlu ağlar, rüzgarın ittiği sisli havadaki su damlacıklarının yoğunlaşmasını sağlıyor. Yoğunlaşan su damlacıkları, aşağıda yer alan bir bölmeye aktarılıyor. Buradan su deposuna, oradan da borular vasıtasıyla evlere gönderilen içme suyu, Dünya Sağlık Örgütü sertifikalı. Sisli günlerde 24 m²’lik bir FogCollector yani sis tutucu, 528 litre su toplayabiliyor. Kurulan 1.000 m² sis toplayıcı ile 1.600 kişiye günde 18 litre su sağlanan proje sayesinde bitmesi noktasına gelen tarım ve hayvancılık canlanırken uzak bölgelerdeki kuyulardan düzenli olarak su taşımak zorunda kalan yerel halk da temel ihtiyaçlardan birine erişebilir konuma gelmiş durumda.

Fas’ın en kurak bölgelerinden birinde geliştirilen bu inovatif proje sayesinde su krizinin yarattığı etkilerden bir nebze olsun korunmak mümkün. Yakınlarda temiz su kalmadığı ve uzaktaki kuyulardan su taşımak zorlaştığı için yaşadığı bölgeyi terk etmeye başlayan yöre halkının yaşamını sürdürmesine yardımcı olacak bu projenin, dünyanın benzer diğer bölgelerinde de uygulanması mümkün. Tabii bu tip çözümler, asıl sorundan ve daha büyük, daha kalıcı çözümlerden uzaklaşmamızı beraberinde getirmemeli. Dünyada su krizi her geçen gün daha net şekilde hissedilirken Türkiye’de su stresi yaşanmaya başlanmışken kalıcı çözümler geliştirerek az miktardaki tatlı kaynaklarını koruma konusunda kararlı olmak şart. Ayrıca gezegenimizin yüzeyinin %70’ini kaplayan tuzlu suyun kullanılabilir hale getirilmesi için yeni girişimlere de ağırlık verilmesi gerekiyor.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon