Kişisel Blog

Geleceğin Evleri Bugünün Teknolojisiyle Yönetilecek

Teknoloji geliştikçe alışkanlıklarımız da değişiyor. Eskiden hayali bile mümkün olmayan şeyler artık sıradan araçlara dönüştü. Aslında teknolojinin tanımı da tartışmalı. Bir asansöre de teknoloji demek mümkün, yapay zekaya da. Bu durum, hayata nereden baktığınıza bağlı. Belki Alan Kay’in yaptığı tanım yol gösterici olabilir: “Teknoloji, sen doğduktan sonra icat edilmiş her şeydir.”
Biz doğduktan sonra icat edilen “şey”lerden biri de akıllı makineler. Önce makineleri bir kolu indirerek çalıştırıyorduk. Sonra düğmesine basarak aktif hale getirmeye başladık. Bu bir devrimdi aslında. Daha az fiziksel güç harcamaya başlamıştık. Çok geçmeden düğmeye basmanın yerini sadece dokunmak aldı. Artık herhangi bir cihazı çalıştırmak için fiziksel güç uygulamamız gerekmiyor. Dokunmamız yeterli. Yani tüm cihazların yönetimi parmaklarımızın ucunda.
Tabii son dönemlerde bu “yönetme” konusunda yeni bir döneme girdiğimiz de söylenebilir. Çünkü artık sesli komut teknolojisi var. Bu teknoloji her geçen gün gelişiyor. Kullanım alanını da genişletiyor. Bunu ilk kez Apple Siri ile tecrübe ettik. Hızlıca adapte olmaya çalışırken de karşımıza Amazon Alexa çıktı.

Alexa, bilim kurgu filmlerindeki “gelecek” için önemli bir adım...
Çünkü sesli komut teknolojisi, Amazon Alexa ile yeni bir boyut kazandı. Alexa ile Amazon üzerinden alışveriş yapabiliyoruz, yemek tarifine bakabiliyoruz ya da döviz kurlarını takip edebiliyoruz. Üstelik Alexa bunları konuşarak yapıyor. Adeta görünmez bir yardımcı.
İşte, yakın zamanlarda yapılan bir yatırım, bu görünmez asistana farklı bir boyut kattı. Amazon Alexa, Plant Prefab isimli girişime 6.7 milyon dolarlık yatırım yaptı. Plant Prefab, bir tür yeni nesil inşaat firması. Sürdürülebilirlik üzerine yoğunlaşan firma, teknolojiden faydalanarak prefabrik evler inşa ediyor. Üstelik evi bir günde kurduğunu, öncesindeki inşaat süresini %50, inşaat maliyetini de %25’e kadar azalttığını iddia ediyor. Yani daha hızlı, daha ucuz ve daha pratik. Tam da hayal ettiğimiz gibi.
Bu yatırım yeni bir dönemin habercisi. Çünkü Alexa, evdeki bütün akıllı eşyaları sesimizle yönetmemizi sağlayacak. Filmlerde gördüğümüz gibi sabah kahve içmek istediğimizde bunu sesli söylememiz yetecek. Alexa, sesle verdiğimiz komutu kahve makinesine iletecek. Makine de kahveyi hazırlamaya başlayacak. Hatta bu şekilde evdeki bütün cihazların yönetimini yapabilecek. Benim gibi zamanını kendine ayırmak isteyenler için büyük yenilik.
Plant Prefab’ın inşa edeceği prefabrik evler de Alexa ile uyumlu akıllı cihazlarla donatılacak. Bu durum geleceğin artık geldiğinin bir kanıtı değil mi! Bazılarını yakından bildiğim çok sayıda firma, Alexa ile uyumlu binlerce akıllı cihaz üretiyor. Bunu düşünürsek Plant Prefab-Alexa ortaklığının sunduğu bu hayal hiç de zor değil. Öyle görülüyor ki bu sayede adeta dev bir Alexa’nın içinde yaşayacağız. Bu da zamandan tasarruftan çok daha fazlasını vadediyor: Geleceği yaşamaya başlamayı.
Yakından takip etmeye değer bir konu. Gelişmeleri ve ilk sonuçları merakla bekliyorum.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon