Kişisel Blog

Boston Dynamics'in Robotları Bizim İçin Bir Tehdit mi?

Terminatör film serisi hakkında herkesin fikri vardır. Yapay zekanın kontrolü ele geçirdiği, robotların insanlarla savaştığı bir geleceği anlatır. Bu seride tüm dünyayı yöneten network’ü de Skynet yönetiyordu. Yani bir bakıma insanlığın sonu, Skynet’in elinden oluyordu.
Son 10 yılda hayatımıza giren Boston Dynamics de bazıları tarafından bizim Skynet’imiz olarak kabul ediliyor. Çünkü Boston Dynamics, robot teknolojisi üzerinde çalışıyor ve oldukça da başarılı. Yıllar içinde yayınladıkları videolarla ne kadar ilerlediklerini gözlemleme şansı buluyoruz. İlk olarak yaklaşık 10 yıl önce yayınladıkları videoda 4 ayaklı bir robotları vardı ve bu robot yavaş hareket etse de dengede kalma konusunda fena sayılmazdı.
Sonra sıra iki ayaklı robotlara geldi. Yine ilk videolardan da görüleceği üzere denge en büyük problemdi ve şirketin kurucuları da bu konudaki uzmanlıklarını sonuna kadar kullanıyordu. Yıllar geçtikçe denge konusunda daha da başarılı oldular. İki ayaklı robotları önce yürümeyi, sonra da koşmayı başardı. Yıllar ilerledikçe robot teknolojisine olan ilgimiz de arttı.
2018 yılı içerisinde yayınladıkları videolar ise birkaç yıl içerisinde ne kadar ilerlediklerini özetliyor. Önceden ayakta durmakta zorlanan Boston Dynamics robotları, şimdi yürüyebiliyor, koşabiliyor, zıplayabiliyor, merdiven çıkabiliyor ve hatta takla bile atabiliyor.

Peki, robotların ve yapay zekanın bu gelişimi bizi korkutmalı mı?
Stephen Hawking ve Elon Musk’a göre insanlığın sonunu yapay zeka getirecek. Robotların ve yapay zekanın geliştiricileri ise insanlığın geleceğini yapay zekanın kurtaracağını savunuyor. İki cephenin de kendince haklı sebepleri var.
İlk gruba göre yapay zeka ve robotlar, bir süre sonra kontrolü ele alacaklar ve kendi dünyalarını kurmak için insanlığa savaş açacaklar. Daima kendiyle mücadele eden insanları bu kaostan “tamamen” kurtarmak da yapay zeka için bir hedef olabilir. Yani bilim kurgu filmleri gerçeğe dönüşecek.
Daima gelişimi savunan ikinci grup ise savaşları, hastalıkları, çözülemeyen teorik problemleri yapay zekaya sahip robotların üstleneceğini iddia ediyor. Yani cephede insanlar değil robotlar savaşacak, okyanus tabanında testleri robotlar yapacak. Böylece insanlar ölmeyecek ve birçok bilinmeze ışık tutulacak.

Burada sormamız gereken soru şu: Robotlar bir süre sonra bize hala ihtiyaç duymaya devam edecek mi?
Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki yakın gelecekte birçok meslek için insana ihtiyaç duyulmayacak. Gazetecilik, şoförlük, bankacılık, postacılık, eczacılık, askerlik ve hatta doktorluk… Yapay zekanın yakın gelecekte devralacağı bu meslekler, insanları yeni meslek arayışına mı itecek? Muhtemelen bundan çıkış yolu, daha spesifik alanlarda uzmanlaşmayı gerektirecek. Yani toplumlar, sadece bir alanın uzmanlarından oluşacak.
Bu durum ilk bakışta korkutucu görünüyor. Ancak çalışmaya, öğrenmeye, başarmaya teşvik edici olduğu için biraz da merak ve heyecan uyandırıcı. Hayatta kalma güdüsünün insanoğluna neler yaptıracağı ise merak konusu.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon