Kişisel Blog

Başarılı Girişimcilerin Rutinleri Bize Ne Anlatıyor?

Başarı, günden güne, hatta kişiden kişiye tanımı değişebilse de sonuçta herkes için geçerliliği olan bir kavram. Bir kişi için başarı olarak adlandırılabilecek bir durum, bir başkası için sıradan olarak kabul edilebilir. Genel kabulle başarılı olarak anılabilen birçok insanla sanatta, sporda ya da ticaret hayatında sıklıkla karşılaşılabiliyor. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde çok başarılı olarak kabul edilen girişimcilerin ortak özelliklerinden biri ise rutinlere sahip olmaları. Neden mi girişimcilerin rutinleri var?  

Girişimciler bu rutinlerle hem zamanlarını daha verimli kullanıyorlar hem de elde ettikleri dirençle zorluklara karşı motivasyonlarını üst seviyede tutuyorlar. Çünkü planlı-programlı hareket ettikleri gibi kendilerine iyi gelen ve daha pratik çalışmalarını sağlayan uygulamaların hangileri olduğunu biliyorlar. Peki, girişimcilerin rutinleri neler mi? Aslında bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de çoğu uygulama ortak.  

Mesela başarılı girişimcilerin sabah rutinleri mutlaka vardır. Erken uyanmak, egzersiz yapmak, aileyle kısa da olsa zaman geçirmek, kahvaltı esnasında haberlere bakmak ve tabii ki günün programına göz gezdirmek. Bunlar hemen hemen tüm girişimcilerin ortak özellikleri. Öyle ki bu aşamaların sabit olması, sabah uyanır uyanmaz hızlı ve pratik olmayı, yani zamanı verimli kullanmayı sağlıyor.  

Yine başarılı girişimcilerin rutinlerinden biri de kendilerini ve özelliklerini bilip ona uygun bir program yapmak. Zamanı verimli kullanmanın basamaklarından biri olan bu program oluşturma aşamasında da kendilerini ne çok yoğun tutarlar ne de zamanlarının boş kalmasına yol açarlar. Dengeli bir takvimle günleri büyük oranda belli olur. Ve bu noktada en önemlisi de asla yapmaları gereken işleri ertelemezler. Çünkü bilirler ki bugünün ertelenen işleri, yarının ekstra zaman ayrılması gereken işlerine dönüşür. Bu da hem zamanı hem de enerjiyi daha verimsiz kullanmaya yol açar.  

Başarılı girişimciler, bu başarıyı elde edene kadar ve tabii ki elde ettikten sonra da sık sık stresli ortamlar ve durumlarla karşı karşıya kalırlar. Ancak işin püf noktası, bu stresli anlarda kendilerine neyin iyi geldiğini bilmeleridir. Stresten uzak durmak mümkün değil, ancak onunla baş etmek ve etkilerini hafifletmek, hatta ortadan kaldırmak mümkün. Bunu nasıl sağlayacağınız da size kalmış. Size neyin iyi geldiğini keşfedin ve stresten korunmak için bunu daima hazırda tutun.

İş, program yapmakla bitmiyor. Bir rutin olarak günün sonunda neler yaptığınızı gözden geçirin, kendi kendinize kısa bir değerlendirme toplantısı yapın. Tüm başarılı girişimciler bunu yapar. Çünkü listenin hangi maddelerinin ne şekilde tamamlandığını ne sonuçlar elde ettiğinizi bilerek daha sağlıklı değerlendirmeler yapabilirsiniz.  

Warren Buffet adını duymayan yoktur. Dünyanın en büyük yatırımcılarından biridir. En önemli özelliklerinden, gerçek manada rutinlerinden birisi ise zamanının büyük kısmını okuyarak geçirmek. Öyle ki gününün %80’ini okuyarak geçirdiği söylenir. Bu belki sizin için büyük bir oran, ama başarılı girişimcilerin rutinleri arasında çok okumak mutlaka yer alır. Bu hem zihninizin dinlenmesini ve arınmasını hem de ufkunuzun genişlemesini sağlar.  

Ufkunuzun genişlemesi için rutinlerinize dahil etmeniz gereken son madde ise yalnız zaman geçirmeyi öğrenmek. Kendinizle baş başa kalın, kendinizi dinleyin ve tanıyın. Belki size biraz ilginç gelebilir bu davranış, ama kendinizle barışık olmak ve potansiyelinizi keşfetmek için yapabileceğiniz en iyi şey yalnız kalmak. Bu sırada kitap okuyabilir, yeni yerler keşfedebilir, müzik dinleyebilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz.  

Bu rutinlerin hepsi size uygun olmayabilir ya da bazılarını hayata geçirmekte zorlanabilirsiniz. Ancak sizi daha verimli kılan, zamanınızı ve enerjinizi daha etkili kullanmanızı sağlayacak davranışları rutinleştirerek başarıya giden yolda birçok engeli sorunsuzca aşmanız mümkün.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon