Kişisel Blog

3D Yazıcı Teknolojisi Yapı Dünyasında Nasıl Bir Rol Üstlenecek?

Teknoloji geliştikçe bunun etkilerini hayatın her alanında görmeye başlıyoruz. Günlük alışkanlıklarımızdan iş yapış biçimlerimize, araştırma yöntemlerinden üretim araçlarına kadar her alanda yeni bir uygulama, yeni bir anlayış ile yola devam ediyoruz. Tabii bu gelişim ve değişim dalgasından yapı dünyasının etkilenmesi de kaçınılmaz.

Son yılların gözde cihazı üç boyutlu yazıcılar, günlük objeler ya da protez uzuvlar üretebildiği gibi artık inşaat sektöründe de kullanılıyor. Küçük yapılardan büyük projelere birçok alanda artık 3D yazıcı teknolojisinden yararlanılıyor. Mesela yakın zamanda ABD Long Island’da SQ4D isimli firma tarafından 3 boyutlu yazıcı ile yaklaşık 140 metrekarelik bir ev inşa edildiği haberleri paylaşıldı. 3 yatak odası ve 2 banyosu bulunan bu ev, dünyanın farklı yerlerindeki 3 boyutlu yazıcı projelerinin büyük ve güncel bir örneği. Bunu dışında Avrupa’da ve Uzak Doğuda köprü, kulübe, ev gibi birçok 3D printer proje örneği mevcut. Gün geçtikçe bu örneklerle daha da fazla karşılaşıyoruz. Peki, bu durum yapı dünyası için tam olarak ne ifade ediyor? Üç boyutlu yazıcıların avantajları ve önemi ne?

Bu teknolojinin en önemli avantajı, üretim maliyetini oldukça düşürmesi. Öyle ki dünya genelinde standart malzemelerle üretilen modern bir evin %50 ila %70 daha ucuzuna 3D printer kullanılarak ev üretilebiliyor. Bu da dünyanın birçok bölgesinde yaşanan “evsizlik” probleminin çok daha düşük maliyetlerle çözülebileceği anlamına geliyor. Yani hem olağanüstü zamanlarda hem de uzun vadeli amaçlarla çok düşük maliyetlerle insanlara barınma imkanı sunulabilir.

Maliyet dışında 3 boyutlu yazıcı avantajlarından biri de zamandan tasarruf sağlaması. Bazı yazıcılar, parçaların önceden üretilip yapının kurulacağı alana taşınması ve orada monte edilmesi prensibiyle çalışıyor. Bazı firmalar ise yapının inşa edileceği alana yazıcıyı taşıyıp doğrudan bu alanda yapıyı inşa ediyor. Ancak her iki durumda da standart inşaattan çok daha kısa sürede yapı tamamlanmış oluyor. Öyle ki bazı yazıcılar 24 saatte 600-800 metrekare arası yapı inşa edebilecek kapasiteye sahip. Üstelik bu işlemi de sadece birkaç işçi gerçekleştiriyor.

Zaman ve bütçede tasarruf dışında bu teknolojinin getirilerinden biri de düşük karbon izi. Çünkü tüm üretim ve inşa işlemi sırasında çok az elektrik harcanıyor ve evler inşa edilirken sürdürülebilir yapı malzemeleri kullanılıyor. Tabii sıfır atık politikası da devam ettiriliyor. Böylece çevreye zarar vermeyen malzemeler, minimum karbon iziyle yaşam alanına dönüşüyor. Sürdürülebilirlik, pratiklik ve tasarruf gibi faydaları dışında bu teknoloji aynı zamanda estetik açıdan da yeni bir çağın başlamasına yardımcı olabilir. Çünkü geleneksel inşa yöntemleriyle hayata geçirilmesi güç olan sıra dışı tasarımlar, katman katman üretim yapan 3 boyutlu yazıcılar sayesinde kolayca üretilebilir. Bu da tasarımcının ya da yapı ustalarının maharetiyle sınırlanmadan çok farklı tasarımların hayat bulmasına vesile olabilir.

Ucuz, hızlı, sürdürülebilir, pratik ve çeşitli… 3D printer teknolojisi sahip olduğu bu özelliklerle bugün olmasa bile orta ve uzun vadede yapı dünyasında çok daha geniş bir alanı kaplayabilir, rutinin bir parçasına dönüşebilir. Üstelik gelişecek yeni teknolojiler sayesinde daha hafif ama daha sağlam malzemelerin kullanılması sayesinde apartman gibi çok daha yüksek ya da uzun köprü gibi çok daha çok daha dayanıklı yapılar inşa edilebilir. Bu nedenle 3 boyutlu yazıcı teknolojisini yakından takip etmekte fayda var.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon