Kişisel Blog

“Dahi Girişimci” Elon Musk, Dünyanın Geleceği Üzerine Çalışıyor

Son dönemin “dahi çocuğu”, girişimciliğin dikkat çeken ismi Elon Musk, her yeni projesiyle hemen herkesi heyecanlandırmayı başarıyor. Geçtiğimiz dönemde uzaya bir Tesla Roadster araç gönderen ve bu araçla güneş etrafında bir tur atmayı da başaran Elon Musk, insanlık tarihine iz bırakan projeler geliştirmeye devam ediyor. Bunlardan biri de supercharger teknolojisini ve sayısını geliştirmek.  

Bildiğimiz gibi Tesla markası ile son dönemin en büyük elektrikli otomobil atılımını gerçekleştiren Musk, bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde supercharger adı verilen şarj istasyonlarının sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyor. Bu neden mi önemli?  

Ücretsiz olarak kullanılabilen bu sistem sayesinde elektrikli otomobiller dakikalar içerisinde şarj edilebiliyor. Bunun kısa vadedeki faydası elektrikli otomobil satışlarını artırmak iken orta ve uzun vadedeki en büyük faydası ise fosil yakıtlı motorlara olan ihtiyacın ortadan kalkması olacak. Böylece fosil yakıtlı araçların yaydığı zararlı gazlar ve partiküllerle havanın ve doğanın daha fazla kirletilmesinin önüne geçilecek. Yani karbon ayak izimiz oldukça azaltılacak.  

Elon Musk’ın projeleri arasında dikkat çekenlerden biri de Tesla Gigafactory isimli fabrikanın geliştirdiği lityum-iyon bataryalar. Tek bir batarya ile binlerce evin enerjisinin karşılanmasının hedeflendiği bu proje ile orta ve uzun vadede doğalgaz ile enerji üretimi ihtiyacı ortadan kalkacak ve dünya, yenilenebilir enerjiye geçiş yapacak. Kısacası gerçekleştirilmesi durumunda tüm enerji ihtiyacı için bu özel bataryalar yeterli olacak.  

Elon Musk’ın enerji üzerine geliştirmeye çalıştığı projelerden biri de güneş enerjisinden daha çok faydalanmak üzerine. Güneş’ten Dünya’ya birkaç günde gelen enerjinin, bir yılda kullandığımız enerjiye eş olduğu düşünülünce bu fikir oldukça değerli görünüyor. Musk’a göre dünyanın güneş alan bölgelerinden birinde kurulacak dev güneş panelleriyle tüm dünyanın enerji ihtiyacı karşılanabilir. Ayrıca oldukça ucuza mal edilebilen Tesla Solar Roofs isimli kiremit görünümlü güneş panelleri de binaların çatısına yerleştirilerek evlerin enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Böylece güneş enerjisi panelleri, özel kiremitler ve dev bataryalar ile tüm dünya, yenilenebilir enerjiye kavuşmuş olacak.  

Dahi girişimci sadece enerji üzerine çalışmalar yapmıyor. İnsanlığın yeni gerçeği olan interneti herkesin kolayca ulaşabildiği bir kaynak haline getirmeyi hedefleyen Elon Musk’ın hedefi, dünya yörüngesini uydularla donatarak tüm gezegene yüksek hızlı internet erişimi sunmak. Öyle ki bu sayede insanlık birbirine bağlanmış, dünyanın en ücra köşesi bile yüksek hızda internet bağlantısına kavuşmuş olacak.
Girişimcilik
Şehircilik ve Çevre
İnovasyon